طبیب طبیبان | طب سنتی و پک های درمانی سنتی

آداب خلال کردن و آشنائی با چوب های ممنوع در خلال کردن

دسته: Root تاریخ:

 چيزهايى كه خلال كردن با آنها روا نيست‏

 الإمام الصادق عليه السلام: نَهى رَسولُ اللّهِ صلى الله عليه و آله أن يُتَخَلَّلَ بِالقَصَبِ وَ الرَّيحانِ.

امام صادق عليه السلام: پيامبر خدا از اين كه با نِى و [ساقه‏] نازبويه خلال شود، نهى فرمود.

عنه عليه السلام: نَهى رَسولُ اللّهِ صلى الله عليه و آله عَنِ التَّخَلُّلِ بِالرُّمّانِ وَ الآسِ وَ القَصَبِ، و قالَ صلى الله عليه و آله: إنَّهُنَّ يُحَرِّكنَ عِرقَ الآكِلَة

امام صادق عليه السلام: پيامبر خدا، از خلال كردن با [چوب‏] انار، آس و نِى، نهى كرد و فرمود: «اينها، رگِ خوره را تحريك مى‏ كنند».

عنه عليه السلام: كانَ النَّبِيُّ صلى الله عليه و آله يَتَخَلَّلُ بِكُلِّ ما أصابَ ما خَلَا الخوصَ وَ القَصَب‏

امام صادق عليه السلام: پيامبر صلى الله عليه و آله، به هر چه بدان دست مى‏ يافت، خلال مى‏ كرد، مگر به برگ درخت خرما و نِى.

 الإمام الكاظم عليه السلام: لا تَخَلَّلوا بِعودِ الرَّيحانِ وَ لا بِقَضيبِ الرُّمّانِ؛ فَإِنَّهُما يُهَيِّجانِ عِرقَ الجُذام‏

 امام كاظم عليه السلام: به ساقه سبزى و شاخه انار خلال نكنيد؛ چرا كه رگ جذام را فعّال مى‏ كنند.

 آداب خلال كردن‏

پيامبر خدا صلى الله عليه و آله: هر كس خلال مى‏كند، [پس مانده‏ها را] بيرون افكند. هر كس چنين كند، كار خوبى كرده است و هر كس چنين نكند، [بر او] ايرادى نيست.

 امام صادق عليه السلام: مبادا كسى از شما آنچه را با آن خلال مى‏كند، فرو دهد؛ چرا كه شكم‏ كلن‏ (دبیله) از او می خیزد

 امام صادق عليه السلام: آنچه زبانت را بر آن چرخاندى و از [لاى دندان‏] بيرون كشيدى، فرو ده؛ ولى آنچه را با خلال بيرون كشيدى، بيرون افكن.

امام كاظم عليه السلام‏ به فضل بن يونس: اى فضل! زبان خويش را در دهان بچرخان. آنچه را در پىِ زبانت به حركت در آمد، اگر خواستى، بخور، و آنچه را با خلال [بيرون كشيدى و] خوش نداشتى، بيرون افكن.

 امام كاظم عليه السلام: بايسته خلال، آن است كه زبان خويش را در دهان بچرخانى و آن‏گاه، آنچه را بدين‏سان از جاى درآيد، بخورى؛ ولى آنچه را سرسختى كند، به خلال جابه‏جا كنى و سپس [از لاى دندان‏ها] بيرون آورى و از دهان، بيرون افكنى.

 الكافى‏ به نقل از فضل بن يونس: امام كاظم عليه السلام، نزد من ناهار خورد. چون از خوردن فراغت يافت، خلال آوردند. گفتم: فدايت شوم! اندازه اين خلال چيست؟

فرمود: «اى فضل! از آنچه در دهانت مانده است، هر چه زبان خويش را بر آن مى‏چرخانى، بخور؛ امّا هر چه را در جاى خود محكم شده است، با خلال بيرون آور و از آن پس نيز خود، انتخابگرى. اگر خواستى، آن را مى‏خورى‏ و اگر نخواستی آن را بیرون میفکنی

المحاسن‏ به نقل از فضل بن يونس كاتب: امام كاظم عليه السلام، در پىِ كارى براى حسين بن يزيد، نزد من آمد. گفتم: غذايمان آماده است. دوست دارم نزد ما غذا بخورى.

فرمود: «ما غذاى ناگهانى (بدون دعوت قبلى) را مى‏خوريم».

سپس، فرود آمد و من براى وى، ناشتايى آوردم و دستمالى نيز روى پاى وى گذاردم. او دستمال را برداشت و به كنارى انداخت. سپس خورد.

آن‏گاه به من فرمود: «اى فضل! آنچه را در بالاى كام و كناره‏هاى دهان مانده است، بخور؛ امّا آنچه را لابه‏لاى دندان‏هاست، نخور».

 امام حسين عليه السلام: امير مؤمنان، به ما فرموده بود كه به هنگام خلال كردن، آب ننوشيم، مگر پس از سه بار چرخاندن آن در دهان.

 مكارم الأخلاق: از فضل بن يونس رسيده كه از امام كاظم عليه السلام، درباره اندازه خلال پرسيد. فرمود: «اين كه سر آن را بشكنى‏ تا لثه را خونی نکند.

دیدگاه خود را بنویسید